• Výchovný poradca

      • Konzultačné hodiny

        Utorok: od 14:00 po dohovore

        E-mail: sipustaiova@gmail.com

        Mobil: 0915 468 455

        Výchovný poradca 

        je zamestnanec školy, ktorý    poskytuje

        - konzultácie žiakom a ich zákonným zástupcom pri riešení výchovných a vzdelávacích problémov,

        - informuje žiakov a ich zákonných zástupcov o otázkach štúdia na stredných školách a poskytuje poradenstvo pri voľbe   povolania,

        - venuje osobitnú pozornosť žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia, žiakom so ŠVVP,

        - nadaným a talentovaným žiakom, plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania ako aj v oblasti prevencie problémového a delikventného vývinu detí,

        - sprostredkúva prepojenie školy s odbornými zariadeniami, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou o deti.

        Funkcia VP sa obsadzuje z radov pedagogických zamestnancov školy. Za plnenie úloh VP zodpovedá riaditeľovi školy.    Výchovná poradkyňa:  Mgr.  Silvia  Pustaiová

      • Neospravedlnené  hodiny

      • Škola je popri rodine druhým najsilnejším socializačným činiteľom. V prípadoch, keď zlyháva rodina musí zvýšené úsilie v oblasti prevencie uskutočňovať škola. Školy a školské zariadenia sú povinné zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred všetkými sociálnopatologickými javmi v zmysle Dohovoru o právach dieťaťa a realizovať včasnú prevenciu. Škola musí vykonávať preventívne činnosti, najmä vo vzťahu k málo podnetnému rodinnému prostrediu dieťaťa.

         

        Záškoláctvo

        Je to neospravedlnená neprítomnosť – absencia z vyučovania bez vedomia rodičov (resp. zákonných zástupcov) alebo s vedomím rodičov. Na záškoláctvo bez vedomia rodičov by sme nemali pozerať ako na fakt, ale mali by sme ho vnímať ako určitú reakciu dieťaťa, ktoré nie je schopné situáciu riešiť inak ako únikom.

        Poznáme tri kategórie záškoláctva:

        Pravé záškoláctvo

        žiak do školy nechodí, rodičia o žiakovej absencii netušia

        žiaci, ktorí ráno „akože“ odchádzajú z domu do školy a keď rodičia odídu do práce, žiaci sa vracajú domov, kde trávia celé dopoludnie.

        žiaci, ktorí odchádzajú ráno z domu, potom ostávajú s kamarátmi (buď u nich doma, alebo sú vonku)

        žiaci, ktorí nemusia odchádzať ani z domu, pretože rodičia odchádzajú do práce skôr.

         

        Záškoláctvo s klamaním rodičov

        keď dieťa dokáže presvedčiť rodičov, že mu je zle

        niektorí rodičia sú tak presvedčení o „chorobe“ svojho dieťaťa, že ani netušia, že sú oklamaní

        niektorí rodičia tušia, že dieťa choré nie je, no cítia sa „slabí na to, aby bojovali“ s dieťaťom, a tak „potichu“ súhlasia.

         

        Záškoláctvo s vedomím rodičov

        keď dieťa so súhlasom rodiča nechodí do školy

        často býva dôvodom skutočnosť, že rodič dieťa potrebuje doma na nejakú pomoc

         

        Príčiny záškoláctva

        Záškoláctvo môže spočívať v negatívnom vzťahu žiaka ku škole, vo vplyve rodinného prostredia, či v iných dôvodoch. Niektoré príčiny záškoláctva je potrebné hľadať v rodine. Na záškoláctvo majú obrovský vplyv neusporiadané rodinné pomery, nedostatočný záujem rodičov o dochádzku dieťaťa, o jeho prospech či časová zaneprázdnenosť, ale aj prehnaná starostlivosť a príliš vysoké nároky.

         

        Čo robiť? – odporúčania pre rodičov

         

        nebagatelizovať prítomnosť problému, nevytvárať s dieťaťom „koalíciu“ voči škole, nenechať sa dieťaťom      manipulovať a neponechávať ho neodôvodnene počas vyučovania doma,

        • pravidelne a intenzívne sa zaujímať a informovať o dochádzku dieťaťa do školy (kontakt s triednym učiteľom, výchovným poradcom školy, pravidelné návštevy a konzultácie rodiča v škole...),
        • zaujímať sa o emočný vývin dieťaťa, o jeho postavenie v školskom kolektíve, o sociálne vzťahy dieťaťa, spolu so školou sa pokúsiť vytvoriť dieťaťu v škole bezpečné prostredie,
        • pomôcť dieťaťu nekonfliktným spôsobom riešiť jeho aktuálne ťažkosti, stanoviť jasné pravidlá a dodržiavať ich,
        • neriešiť ťažkosti dieťaťa častým striedaním škôl, veľmi často je takáto stratégia iba presúvaním riešení problému a nie jeho skutočným riešením,
        • pri stupňovaní ťažkostí vyhľadajte pomoc odborníkov (výchovní poradcovia školy, oddelenie sociálnoprávnej   ochrany detí a sociálnej kurately Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie).

        Zanedbávanie povinnej školskej dochádzky

        Ak sa žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole, je jeho zákonný zástupca podľa §144 zákona č. 245/208 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Podľa školského poriadku je rodič (zákonný zástupca) povinný škole oznámiť príčinu neprítomnosti dieťaťa na vyučovaní do 48 hodín (2 dni), a to buď osobne alebo telefonicky.  Neprítomnosť maloletého žiaka, ktorá trvá najviac tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca, vo výnimočných prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný doklad o jeho neprítomnosti. Z pohľadu právnych predpisov pod zanedbávaním povinnej školskej dochádzky sa rozumie stav,

        • keď žiak má neospravedlnenú neúčasť na vyučovaní v kalendárnom mesiaci viac ako

                    15 vyučovacích hodín (§5 ods. 12 zákona 596/2003 Z.z.),

        • alebo viac ako 60 hodín za školský rok (§37 ods. 1 zákona 596/2003 Z.z.). Zákonný zástupca sa dopúšťa priestupku s možnosťou uloženie pokuty podľa tohto zákona do 331,50 eura.
        • Pri vymeškaní 100 a viac neospravedlnených hodín za jeden školský rok ide o podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozenia mravnej výchovy v dôsledku umožnenia vedenia záhaľčivého života v zmysle ustanovenia §211 zákona č. 300/2005 Z.z. trestného zákona. Pri porušení tohto paragrafu sa rodič potrestá odňatím slobody.

        Postihy za neospravedlnené vyučovacie hodiny (NVH) /za jeden polrok/ podľa školského poriadku:

        Pri neospravedlnenom vymeškávaní vyučovania použije škola tieto opatrenia:

        -           Každý neskorý príchod žiaka do školy je zaznamenaný v triednej knihe.

        -           Za tri bezdôvodné neskoré príchody na vyučovanie má žiak jednu neospravedlnenú hodinu.

                    Za 1- 15 neospravedlnených hodín prerokováva triedny učiteľ s riaditeľom školy návrh na pokarhanie triedneho učiteľa,

                     za 16 – 30 neospravedlnených hodín t. j. viac ako jeden vyučovací týždeň, podáva riaditeľovi školy návrh na pokarhanie od riaditeľa školy.

                     Za 31 – 60 neospravedlnených hodín navrhuje triedny učiteľ stupeň 2 – uspokojivé zo správania.

                     Za 61 – 90 neospravedlnených hodín navrhuje triedny učiteľ riaditeľovi školy stupeň 3 – menej uspokojivé zo správania.

                     Nad 91 neospravedlnených hodín navrhuje žiakovi stupeň 4 – neuspokojivé zo správania.

         

        Každú neospravedlnenú hodinu rieši triedny učiteľ v spolupráci s výchovným poradcom  a zákonným zástupcom žiaka a ihneď prijímajú opatrenia na zamedzenie záškoláctva.

        Ak žiak neospravedlnene vynechá viac ako 15 vyučovacích hodín v kalendárnom mesiaci nahlasuje škola do troch dní po ukončení mesiaca úradu práce sociálnych vecí a rodiny, odbor sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) na základe upozornenia školy a dokazovania pozastaví výplatu rodinných prídavkov na dieťa za príslušný mesiac v ktorom žiak zanedbával povinnú školskú dochádzku.

         Škola po zastavení výplaty prídavku na dieťa rodičovi, mesačne vyhodnocuje dochádzku žiaka do školy a spolupracuje s ÚPSVaR tak, že mu mesačne v priebehu najmenej troch mesiacov zasiela oznámenie o dochádzke žiaka do školy. V prípade, že je rodičovi poskytovaný rodičovský príspevok a jeho ďalšie dieťa si tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace neplní povinnú školskú dochádzku, zníži sa mu výška rodičovského príspevku na 50% sumy ustanovenej zákonom o rodičovskom príspevku na dobu troch mesiacov.

         

        Zdroje:

        Školský zákon č. 245/2008 Z. z.

        Zákon o štátnej správe v školstve a školskej samospráve č. 596/2003 Z. z.

        Trestný zákon č. 300/2005 Z. z.